ATİ'DE BİR GÜN

BEN HER GÜN, OKULUMA İLK DEFA GİDİYORMUŞ GİBİ GİDİYORUM ACABA BUGÜN NE OLACAK?
 

 • Gün 07.30’da anne-babamız veya servislerimizle okula gelmemizle başlar.
 • Sıcacık bir günaydınla karşılar bizi öğretmenlerimiz. “Günaydın“ bizim için önemlidir. Yepyeni bir güne ilk başlangıcımızın güzel olması bütün günümüze yansır. Öğretmenlerimiz okulumuzda aile büyüklerinin yerini alırlar, böylece biz çocuklar ailelerinin dışında büyüklerle olmayı ve bağımsızlık duygusunu geliştirmeyi öğreniriz.
 • Kahvaltı saatimize kadar gelen arkadaşlarımızla ve öğretmenlerimizle beraber sohbet ederiz. Ailemizle geçirdiğimiz akşamın nasıl geçtiğini konuşuruz. Öğretmenlerimiz aynı zamanda arkadaştırlar. Kendimizi ifade etmek ve karşımızdakini dinlemek bizim için önemlidir. Çünkü biz birbirimizi severiz ve düşüncelerimize önem veririz.
 • Mutfağımızda hazırlanan mis gibi bir kahvaltıyla güne başlamak gibisi yok. Çok çalışıp çok öğreneceğiz bu nedenle yemeklerimizi hep beraber bitiririz. Ama zorla yemek yemeyiz biz. Kendimize yetecek kadar yememiz gerektiğini biliriz.
 • Kahvaltımız bittiğinde öğretmenimizin heyecanı bizi de sarar. Bir an önce ellerimizi yıkar aktivite merkezlerimize gideriz. Acaba dün nerede kalmıştık?
 • Biraz oyun oynayalım. Bu arada tüm sınıf arkadaşlarımız gelmiş olur. Belki biraz sabah sporu, belki renkli hamurlarla güzel bir pasta, belki de oyun alanlarında yaratıcı fikirler. Buna beraber karar veririz.
 • Tüm arkadaşlarımızın toplandığını o eğlenceli ses tonu ile öğretmenimizin yaptığı yoklamadan anlıyoruz, veeee sohbet etmeye başlıyoruz. Öğretmenimiz her gün bize önceki gün öğrendiklerimizi kendisi bilmiyormuş gibi soruyor bizden öğreniyor anlamıyorum ki daha dün öğretmenim bize öğretmişti bugün aynı bilgileri unutmuş biz öğretiyoruz ona 🙂 sonrada bizim hiç bilmediğimiz başka konular anlatıyor bize, o konularla ilgili hikaye okuyor, şarkı söylüyor güzel sesi ile sonra bi bakıyoruz öğretmenimizin bize sorduğu bilmecenin cevabı anlattığı konuymuş nasıl oluyor anlamıyoruz sanki o zaman sınıfta değil kendimizi anlattığı ormanda, mağarada, meyvelerin yanında ya da mesleklerin içinde zannediyoruz.
 • Atölyemizi çok seviyoruz kağıtlar, boyalar, simler, kumaşlar, pamuk, sim, gazete parçaları, kapaklar o kadar çok malzeme var ki hatta bazen bunlar meyve sebze kuru yemişler bile oluyor onlarla çok eğlenceli yolculuklara çıkıyor yolun sonuna geldiğimizde bi bakıyoruz ki öğretmenimizin sabah anlattığı konuya gelmişiz.
 • Biraz fazla dağılmışız sanırım biraz toparlanıp, temizlenip burnumuza gelen mis gibi yemek kokusunu takip ederek bizi öğleden sonra zinde tutup sağlıklı olmamızı sağlayacak harika yemeklerimizi yiyoruz.
 • Ohhh yemekler yendi enerjimiz yerinde tam oyun oynama zamanı öğretmenimizin dediğine göre oyun oynayarak öğrendiklerimiz varmış ne öğreniyoruz bilmiyorum:):)) ama öğrenmek çooook eğlenceliymiş
 • Sosyal aktivitlerimiz var bizim, her gün başka keşifler yapıyoruz bir gün müzik, bir gün dans, bir gün yüzme, bir gün satranç, okçuluk, drama o gün neyi yapacağımızın heyecanı çok gıdıklıyor bizi ama en çokta arkadaşlarımla birlikte hareket edebilmek mutlu ediyor beni…
 • Başka dillerde varmış bizim konuştuğumuz dil dışında onları tanımak öğrenmek çok hoşuma gidiyor her gün kendimi başka dilde de anlatmak kendime güvenimi çoğaltırken bunu ailemle paylaştığım da onların şaşırdığını görünce çok seviniyorum geçen gün anneme yemek yerken (‘the food is very nice’) dediğimde bana nasıl baktığını unutamıyorum.
 • Öncede söylediğim gibi yaptığımız çalışmalardan sonra hep şimdi ne yapacağımızı tahmin etmeye çalışır bu konuda çoğu zaman başarısız oluyoruz… Öğretmenim galiba hep okulda kalıyor sürekli dolaplardan yeni şeyler çıkararak bizi farlı farklı düşüncelere, yolculuklara çıkarıyor bazen bir çekirdekten başlayıp kaybolan yıldızı aramaya başlıyor bazen elimizdeki haritadan dinozor fosillerini arıyor bazen de yiyeceğimiz gıdaları ekiyor, topluyor, suluyoruz yani ne yapacağımızı bir öğretmenim bir de annem biliyor. Öğretmenim bizimle olduğu için biliyor ama annem nasıl biliyor ? bunu bende merak ediyorum..
 • Benim ismini bilmediğim bir çok kavram varmış, zıt anlamlılar, şekil kavramı, renk kavramı zaman kavramı, eş anlamlılar ve ilk okula hazırlık çalışmaları siz bunların şarkı söyleyip dans ettiğini biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum çok keyifli bir dünyaları var bir gün ‘açık sınıf’ etkinliğimize bekleriz hepinizi.
 • O da ne yine burnumuza mis gibi kokular gelmeye başladı hadi takip edelim koku bizi nereye götürecek sanırım ikindi kahvaltısı zamanı geldi.
 • Şarkı söylemek, masa oyunları, puzzellar, deneyler, yaratıcılık bu zamanı çokkk seviyorum sabah öğrendiğim kutup ayılarının neden üşümediğini elimi önce yağa sonra buza batırdığımda daha iyi anladım…..
 • Offff bir gün daha bitiyor sanırım arkadaşlarımın ailesi gelmeye başladı aaaa 1. serviste çıkıyor gidiş başlıyor 🙁 Bu zamanlarda en sevdiğim şey kalan arkadaşlarımla serbest oyunlar oynamak bahçe, dans, lego, takım oyunları öğretmenimizin kumlardan yaptığı şekilleri izlemek ayrıca güzel.
 • Artık bende gidiyorum evet bugün yine çok çabuk bitti ama şimdiden merak ediyorum yarın neler olacak acaba??? BYE